Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mały Książę - streszczenie

na drogę, która zaprowadziła go do ogrodu pełnego róż.

Chłopiec zasmucił się gdyż odkrył kłamstwo róży, która zapewniała go, że jest jedyna na świecie, zrozpaczony upadł na ziemię i zaczął płakać. Nagle usłyszał czyjś głos. Okazało się iż mówi do Księcia Lis. Lis przekazuje chłopcu prawdę o tym czym jest przyjaźń, że polega ona na oswajaniu a gdy się oswoi już kogoś to znaczy że ponosi się za niego odpowiedzialność. Lis przekazał także naszemu bohaterowi ważną prawdę, że najważniejsze jest to co ma się w sercu a nie to co widać na zewnątrz. Mały Książę oswoił Lisa na jego prośbę. Pod koniec ich rozmowy Lis powiedział, że będzie płakał za swoim przyjacielem ale że zyskał dużo bo wie że nie jest już sam.

Lis upewnił też Małego Księcia w tym, że jest on odpowiedzialny za swoją różę gdyż ją oswoił i poświęcił jej bardzo wiele czasu, troski i uwagi.

Mały Książę spotyka na swej drodze także Zwrotniczego, który obsługuje pociągi pełne ludzi. Tutaj chłopiec dowiaduje się między innymi iż w naturze człowieka jest pogoń tylko nie zawsze wiadomo za czym człowiek goni i za czym podąża.

Ostatnią z osób jaką spotkał mały bohater na swojej drodze był Kupiec, który sprzedawał tabletki na zaspokojenie i pozbycie się pragnienia.

Książę przerwał swoją opowieść. Pilot zauważył, że nie mają już wody do picia i poprosił by udali się do studni. W czasie drogi chłopiec rzuca kilka pięknych i bardzo trafnych uwag. Chłopiec mówi, że na pustyni jest to najpiękniejsze, iż gdzieś posiada ona ukrytą studnię. Później stwierdza, że woda jest nie tylko czymś dobrym dla ciała ale i dla serca człowieka, bo może je ożywić.

Mały Książę stał się senny więc Pilot wziął go na ręce i wędrując tak uświadomił sobie, że każda podróż ma przecież jakiś swój sens. Uświadomił sobie też, że to co podtrzymuje