Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mały Książę - streszczenie

ważne są cechy charakteru u przyjaciół dziecka ani nie interesują się oni oglądając na przykład piękny dom jego kolorami a tylko wszystko przeliczają na pieniądze.

Latarnik, który wykonuje z pozoru nieważną i bezsensowną czynność, pokazuje naszemu bohaterowi, że ludzie dorośli często bardzo pragną tego by być potrzebnymi i to nadaje sens ich życiu.

Mały Książę spotyka na swojej drodze także Geografa. Ten człowiek zafascynował małego bohatera ale i przeraził go. W rozmowie z Geografem chłopiec słyszy że jest na świecie kilka rzeczy efemerycznych czyli nietrwałych. Przeraża się gdyż uświadamia sobie iż jego róża jest właśnie taka.

Wreszcie Mały Książę przybywa na ziemię, gdzie spotyka żmiję i od niej dowiaduje się gdzie właśnie przybył. Żmija mówi zagadkami i nasz bohater niewiele może zrozumieć z jej wypowiedzi. Wyrusza na poszukiwanie ludzi, lecz żmija uprzedza go mówiąc: I wśród ludzi jest się samotnym. Lecz chłopiec się tym nie zniechęca odrzucając także propozycję żmii, która chce pomóc mu wrócić na jego planetę. Nasz bohater pozostawia żmiję i udaje się w podróż po ziemi. Napotyka na swej drodze kwiat – był to bardzo nędzny kwiat o trzech płatkach. Chłopiec przywitał się z kwiatem i spytał go czy wie gdzie są ludzie. Kwiat jednak odrzekł, że jak sądzi jest ich sześciu czy siedmiu ale trudno ich odszukać, gdyż nie posiadają korzeni i ciągle gdzieś się przemieszczają.

Mały Książę pożegnał się z kwiatem i ruszył dalej przed siebie. Ujrzał ogromną górę na którą się wspiął i zauważył, że widać z niej o wiele więcej niż z jego planety. Niestety nie mógł się z nimi porozumieć gdyż skały odpowiadały tylko echem które się o nie odbijało.

Nagle Mały Książę zauważył drogę : Drogi zawsze prowadzą do ludzi, więc pełen nadziei, że wreszcie znajdzie człowieka, wszedł